čtvrtek 5. února 2015

Recenze: Labyrint:útěkKniha: Labyrint: útěk
Autor: James Dashner
Série: 1 díl z trilogie
Počet stran: 360
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2014
Originál byl vydaný v roce 2009.

Hodnocení: 5/5

Anotace: 
Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná. 
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.
Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.
Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.
Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začne připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli.
Labyrint: útěk je další z mých oblíbených dystopických knih. Jakmile jsem ho dočetla, začla sem úplně prahnout po dalším dílu...

Než jsem si na začátku knihy zvykla na styl psaní, měla jsem nutkání knihu odložit. Jsem ráda že jsem to neudělala protože jakmile jsem se ponořila do příběhu, bylo těžké se odtrhnout. Každá kapitola končí nějakým překvapením, zkrátka nějakou událostí která vás donutí číst dál-je to hodně napínavý.


No možná je to trochu těžší čtení, jelikož nás autor hodně zahrnuje pocity, myšlenkami a teoriemi hlavního hrdiny což občas rozptyluje od příběhu ale není to nic co by se nedalo překousnout.

V příběhu se mi líbil slang, který mě doprovázel celou knihou. James vymyslel dobrý originální příběh, hezky ho zpracoval a hlavně pustil uzdu fantazii, to oceňuji.

Samotné postavy mi byly většinou sympatické, aspoň co se týče Teresy a Thoma. Zvláště jsem si oblíbila Newta. Ale ten kdo mě tam pěkně otravoval byl Gally, chvílemi i Alby se svým arogantním a povýšeným chováním.

Nejlepší byl konec. Na konci už jsem se nemohla vůbec od čtení odtrhnout, jak jsem byla zvědavá. Jestli je někdo s touhle knihou na vážkách, ať to hodí za hlavu a okamžitě si jí přečte! :)

16 komentářů:

 1. Tuto knížku mám doma už od minulého roku. Ale ještě jsem nebyla schopna se do ní začíst. Ale po tvé krásné recenzi mám chuť začít :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to musíš hned napravit :-) Děkuji, to jsem ráda že tě má recenze nalákala :-)

   Vymazat
 2. Já tu knížku prostě chcíííííí! Kde kdo na ni pěje ódy, takže se těším, až se mi dostane do ruky. Super recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo nedivím se ti, i já si jí hned musela pořídit :D Děkuju :-)

   Vymazat
 3. Moc pěkná recenze :-) Sama se na knihu chystám a snad ji v březnu konečně přečtu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už se těším na tvou recenzi :-) a děkuju :-)

   Vymazat
 4. Luc ty víš, že na knížky mi bohužel nezbývá čas, ale ty tvé recenze mi je vlastně nahradí, aspoň něco o nich vím - díky!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojono, když nezbývá čas člověk s tím nic nenadělá :/ Tak to jsem ráda a to já děkuju! :-)

   Vymazat
 5. Já jsem tuhle knížku půjčila kamarádce, která se k ní ne a ne dostat -.- já osobně, stejně nemám čas číst a mrzí mě to, ale jakmile to půjde, přečtu si to, protože film byl úžasný :33

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já poslední dobou taky nemám moc času na čtení ale snažím se si ho aspoň občas udělat :-D Souhlasím, film byl skvělej!

   Vymazat
 6. Tahle kniha mě neláká, už jsem četla hodně hodnocení na tuto knihu a vždy jsem si říkala, že to není pro mě
  goodmoda.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, asi to není šálek kávy pro každého :D

   Vymazat
 7. Hm... neviem videla som ukážky na film, ale nejako sa neviem dokopať k tomu aby som si to pozrela, nejako ma to nezaujalo, ale kniha je vždy lepšia ako film


  kelly145.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film byl skvělej, kniha taky ale osobně si myslím že to není zrovna typ knihy co by se líbila každýmu takže docela pochopím když se ti do toho nechce atd...:D

   Vymazat
 8. Pěkná recenze, tahle kniha by se mi mohla líbit, podívám se jestli není online ke stažení. :)

  www.una-vez-mas-la-anorexia.blog.cz
  www.fitzdravyzivot.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju :-) Myslím že by mohla se na internetu dala sehnat ;)

   Vymazat